Роберт Плант квитокОстанній з могікан рок-н-ролу, або Плант у Києві

Великий сольний концерт Роберта Планта та його нової групи "Strange Sensations" на Олімпійському стадіоні в Києві в межах світового туру — це дійсно Подія Номер Один у 2003-му. Подія, в яку мало хто вірив, не дивлячись на гігантські портрети-постери найзнаменитішого рок-вокаліста світу з не менш легендарної формації "Led Zeppelin". Насамперед, то була Подія для "цепеліноманів", яким зараз під сорок, але разом з тим і "мессідж" двадцятилітнім, які на власні очі побачили (нарешті!) що ж являє собою справжня майстерність, доведена до кульмінаційної точки пристрасть і неймовірної краси голос. Формально це був світовий тур на підтримку нового альбому "Dreamlend", який з'явився аж через чотири з гаком років після попереднього студійного релізу Планта "Fate Of Nations". Цей альбом був наповнений фолком, містикою і лірикою і сильно відрізнявся від попередніх "Manic Nirvana" та "Principar Of Moments", які традиційно являли нам Планта як рок-бунтівника. "Fate Of Nations" був спробою осмислення Плантом буремних років "цепелінів", а також — новим експериментом сполучення різних ідей і різних музичних культур.

До речі: інтерес до східної культури завжди знаходив своє відображення в альбомах "Zeppelin"-у. Згадайте хоча б "Кашмір" — програмну річ з класичного "цепелінівського" "Phisical Grafity". Отже, чотири роки поміж двома сольними дисками Планта пройшли під знаком орієнтально-блюзоаих експериментів разом з Джимі Пейджем — його другом і лідер-гітаристом "цепелінів". Воз`єднання двох фронтменів легендарної групи викликало багато чуток про відновлення "Led Zeppelin" , але цього не сталося. Результатом сенаційного альянсу двох рок-велетнів стали два альбоми "No Quarter" і "Walking Into Clarksdale", розкішний музичний відеоконцерт, записаний у Маккареші з національним марроканським оркестром, де зафіксовано справжнє буйство барв східного мелосу, гітари Пейджа і голосу Планта. Тоді ж, наприкінці 90-х, відбувся східноєвропейський тур "цепелінівського" тандему і в гастрольному графіку значився Київ, але, як завжди, щось не склалося і метри доїхали до Варшави, а далі Польщі не вибралися…

І ось — Роберт Плант у Києві! З новою групою! З новим альбомом! І в доброму гуморі! Тому що прийом був чудовий, погода — ідеальна (ні тобі хмаринки в небі), аппаратура — на рівні світових стандартів. І хоча промо-тур альбому "Dreamland" вже охопив багато різних країн (включаючи сусідню Білорусь), саме київський концерт був одним з найбільш вдалих з усіх точок зору. І це було дуже важливо для самого співака, оскільки "Dreamland" — це дуже специфічний, особливий альбом. Можна сказати — диск для втаємничених, посвячених. А таких — звсім не мільйони…

Вперше в житті Роберт Плант видав збірку кавер-версій старовинних блюзів. Звісно, у власному прочитанні, проспіваних і зіграних інакше. Але для чого? Це питання залишиться без відповіді, якщо ми хоча би стисло не пройдемося "з ліхтариком" по трек-листу альбому " Dreamland". Отже, "I'm Fixing To Pie" — старий блюз Бука Уайта, записаний ще у 1940-му році. На початку "Led Zeppelin" використали кілька фраз з цієї пісні в своїй відомій "Whole Lotta Love". І от тепер — її певна реінкарнація. Пісня пов`язана з в`єтнамською кризою і загрозою ядерного конфлікту. "One More Cup Of Coffec" — це пісня Боба Ділана, записана у 1976 році, який особисто для Планта був роком тяжких випробувань. "Song To Hte Siren" — пісня Тіма Баклі, зроблена у 1970 році. Одна з найбільш улюблених пісень Планта, який завжди виконував її на свої концертах. "Win My Train Fare Home" . Класичний блюз, який перетворено на чисту психоделіку. "Darkness Darkness" — пісня Джессі Янга з групи "Youngbloods". В оригіналі — згадує Плант — пісня виконувалася швидше, а мені захотілося зробити її урочистою і повільною. Версія Планта перетворили цю пісню на безкмовний хіт в усіх його концертах. "Hey, Joe!" — стара пісня, яку у свій час зробив відомою Джимі Хендрікс. А тепер її вдруге реанімував Роберт Плант. "Skip's Song" — це пісня Скіна Спенса із відомої в 60-х групи "Moby Grade". Скін — один з найулюбленіших авторів Планта, пісні якого він переспівав ще до появи "Led Zeppelin"-у.

І лише три пісні в альбомі належать перу самого Планта. Це — "Red Dress", стилізована під блюз, "Last Time I Saw Her" нагадує безшабашні "цепелінівські" часи, та "Dirt In The Hole" — дуже сильна річ, що взагалі не має аналогів.

Роберт Плант квитокТепер ми повернемось на стадіон, аби ще раз пережити Диво. На початку грали наші. Але — слово честі — краще б "Брати Карамазови" не виходили на ту сцену. Чи то з переляку, чи з ейфорії, але хлопці просто роз`їхалися в різні боки на перших піснях. Там мало кого хвилювала "Маленька стая", яка розлітається просто на очах. Народ вимагав Планта. Другими вийшли "Містер Оч і Root Boys" — київське тріо Богдана Очеретяного (барабанщик "Mad Heads"), яке робить власні кавер-версії старовинних американських блюзів. І то вже інша історія. Дві гітари, контрабас і голос. Але то було справжнє. Хлопців помітив і запросив пограти у ньго на концерті сам Роберт Плант. А було так. Він і менеджер просто зайшли в клуб "44" випити пива. А там якраз грав "Містер Оч". І певно, так переконливо, що Плант, познайомившись з хлопцями, проспівав з ними півдесятка старих блюзів. Наступного дня хлопці грали на Олімпійському стадіоні...

Чесно кажучи, публіка довго чекала. Більше години. Плант, чекав поки стемніє. І коли сутінки заполонили сцену, усе спалахнуло вогнями. І почалося. Стрімко, різко, без вступів і "розшаркувань". Ейфорія на трибунах і ейфорія на сцені. Наче зустрілися старі друзі, які півжиття не бачилися. Котився суцільний нон-стоп з пісень "Dreamland"-1 і старих хітів "цепелінів". Блискучий коктейль, неймовірно контрасний, в якому ніжні балади чергували з громоподібними хардовими рок-н-ролами й закрученою психоделікою. Всього було вдосталь — пристрасті, суму, емоцій, шепоту і крику. Усе це хвилями накочувалося на публіку, яка шаленіла від кайфу. А точніше — від Щастя рідкісної зустрічі з Великим і Справжнім. Можливо то була зустріч з одним їз останніх Могікан Золотої Епохи Рок-Н-Ролу. З містером Робертом Ентоні Плантом.