Серго Чантурія

Наш київський грузин Серго Чантурія – це гітарист з великої літери. Про це знають усі, хто в той чи інший спосіб є інтегрований у музику, або причетний до її виробництва. Немає музиканта який би не знав Чантурію. Як не дивно, диск "Я і мої друзі" є дебютним. Серго видав свій перший сольний диск тоді, коли його ім'я стало своєрідним брендом сучасного гітарного мистецтва. Якщо замислитись, у нас відомих віртуозів-інструменталістів можна по пальцях порахувати. Та й то – це музиканти, які існують у джазово-фольклорній площині – Енвер Ізмайлов, Ігор Рудий, Юрій Яремчук, Олександр Муренко, Володимир Соляник. Серед рок-гітаристів, які мають свої сольні проекти, можна назвати хіба що Юрія Товстогана. З усього видно, що інструментальна музика будь якого жанру у нас не в пошані. Принаймні, масовою її назвати неможливо.

Тим більш цінним є будь який прорив у цьому напрямку. Зокрема – диск "Я і мої друзі". Ще в середині 80-х Сергій Чантурія входив до п'ятірки найкращих рок-гітаристів СРСР. Тоді ж став генеральним продюсером міжнародного фестивалю "Інтершанс", лауреатом фестивалів "Рок-панорама", "Рок-ревю", отримав Гран-Прі від всесвітньо відомого рекорд-лейблу "A&M Records". На початку 2000-го він став топ-менеджером фестивалю "Рок-Київ", серед зірок якого були ZUCCERO, COOLIO, SWEET, METALLICA. Увесь час йому вдається сполучати творчість як таку та схильність до менеджменту в царині музичної культури. Як наслідок – його програма "Під'йому творчої молоді" стала державною і її здійснюють декілька молодіжних організацій. Сам Серго розробляє методику власної школи гри на гітарі.

Тим часом вже є у природі альбом Серго Чантурії, акий, в певному сенсі і є путівником по різних стилях гітарної музики. Перші два треки – якісні зразки ліричного арт-року. Наступний – "Спогади про Батумі" – рідкісний гітарний парафраз аджарського фольклору (данина рідному краю). Далі йде ніжна балада "Осінній ліс", за якою – дуже галасливий фрагмент типового хард-н-хеві. Потім знову мандрівка в етніку. Знаменита народна пісня "Чом ти не прийшов?" має дещо джазову забарвленість. Далі прозоро-кришталеві балади змінюються добірним хард-кором і п'єсами із джазовим присмаком. Є навіть дві пісні з вокалом Чантурії. Здавалося б, альбом надто строкатий, різностильовий, але чим далі занурюєшся в емоційну атмосферу з домінуючим соло Її Величності Гітари, контрасними темами, тим більше усвідомлюєш, що усе це – мозаїчний автопортрет одного з кращих наших гітаристів.

Нині Серго Чантурія мріє про Міжнародний фестиваль гітаристів України. І не просто мріє, а працює. Він переконаний, що подібні імпрези в стані вивести з культурної тіні сучасну імпровізаційну гітарну музику. Він хоче не просто провести великий фест з великими зірками. Він хоче закласти нову традицію, аби такі імпрези стали регулярними і бажаними.