Едуард Драч

Творчість Едуарда Драча неможливо жорстко вписати в будь-які відомі нам жанри, тому що він увесь час уникає штампів, стереотипів. На загал – це співана поезія, авторські музика і виконання, водночас – нестримне прагнення до розширення музичної палітри. Інколи чуєш кобзаря і лірника, інколи – барда, часом – рокера або публіциста-декламатора. Едік має особисту, ні в кого не позичену інтонацію, вібрація його думки й темпераменту ніколи не бувають мляво-заспокійливими а головний "месидж" – патетично-надуманими. Його міра смаку і мудрості є наслідком інтуїтивних пошуків формули гармонії. Це можна відчути в альбомі "Небо України", до якого він йшов багато років. Альбом побудовано так, аби слухач відчув ритми Часу, пульсацію змін віків, дихання сьогодення. Вийшло так, що від епічної давнини Київської Русі, через буремну епоху козаччини ми потрапляємо в доволі-таки неоковирний фейлетонний день сьогоднішній.

Перемога на легендарній "Червоній Руті-89" (перше місце в номінації "авторська пісня") молодого лікаря з Черкас Едуарда Драча переконала насамперед його самого в тому, що зупинятися на досягнутому не можна. І пісня стала двигуном його долі, повністю змінивши спосіб і стиль життя. Далі були перемоги на найбільш значних фестивалях співаної поезії "Оберіг-91", "Білі вітрила-92". Були тривалі поїздки і сольні виступи у Торонто (1990, 94, 95), Мюнхені (1992), Сошо (Франція, 1992), Сопоті і в Москві. Свого часу Драч був одним з найбільш гастролюючих в українській діаспорі артистом. Окрім, власне, співу під гітару, Едуард звертається до кобзи. Його вчителем автентичної гри на кобзі стає кобзар і майстер музичних інструментів М. Будник. Едуард стає співорганізатором і учасником "троїстих музик" київського кобзарського цеху, паралельно пробуючи працювати в жанрах поп-року та фольк-джазу, використовуючи суто кобзарську манеру співу.

Нещодавно Едік видав альбом романів та любовної лірики "Двом душам дарується". Важко знайти щось більш пронизливе і разом з тим делікатне у цьому жанрі. Співак творчо розвинув лінію пісні "Вересень" з альбому "Небо України", який є, без перебільшення, фундаментальним в його творчості. Унікальність цього диску в тому, що це – справжній мультимедійний продукт, грамотно завантажений нотами, текстами, фотографіями і усім, що дозволяє інтерпретувати пісні Драча. Історичні балади і епос завжди цікавили співака з точки зору надання їм нового дихання. "Зірка Мономаха", "Київська Русь", "Чортомлик", "Величальна Данилу Галицькому" – усе це є поглядом сучасника на далекі події. Звісно, окрім балад на диску є вишукана лірика, сатиричні пісні, історичні замальовки. На презентацію альбому Едік запросив давніх і добрих друзів – Кирила Стеценка (скрипка, ведення), Олександра Власюка (ліра, художнє читання), "Потужних дівчат". Як завжди, панувала атмосфера невимушеності, легкості і щирості. І, як завжди, він експерементував: багато пісень прозвучали у форматі поп-фолку і джаз-фолку.


Інтерв'ю з Едуардом Драчем