ТОК

Головна вулиця в Дніпропетровську і нині носить ім`я головного теоретика пролетарської революції — товариша Карла Маркса. Коли потрапляєш на дніпропетровський «бродвей», стає зрозуміло, що саме тут впевнено перемагає капіталізм — такої кількості фірмових магазинів і представництв торговельних компаній немає ні на Хрещатику, ані де-інде в столиці України. Центр міста бурхливо перебудовується — скрізь щось валять, зносять і ламають. Так, місто явно приміряє дорогі «фасони» нового життя і цей одяг — явно не «секонд-хендівського» походження. Іншими словами: тут циркулюють великі, а точніше, гігантські гроші.

СТУПЄНІОднак, ви не знайдете тут жодної приватної художньої галереї, як не знайдете повноцінних музичних клубів. Щоправда, є одне місце — воно має назву клуб «Лабіринт», де виступають живі групи. Все інше також звучить, але завдяки хитромудрій системі тунелів і зальчиків тут легко можна заблукати як у справжньому лабіринті. Фантасмагоричний індастріел-дизайн підтверджує здогадку про неземне походження цього андеграунду.

Саме тут і був влаштований рок-марафон заявлених на фестиваль «Культурні герої» груп. Тимофій Хом`як — лідер дніпропетровської групи ВЕРТЕП, популярно пояснив мені, що п`ятірка даних команд не відображає увесь музичний спектр міста. Але саме ці групи тримаються на плаву — імітуючи рух, влаштовуючи сейшени, виїзжаючи з концертами в регіони. Одна з них має назву ГРОМАДЯНИН ТОПІНАМБУР і являє собою плід спільної праці окремих проектів — ТОПІНАМБУР і АРОМАТИ. Ці хлопці грають досить апробований мелодійний рок. Однак оригінальна і дивовижна манера поведінки лідер-вокаліста примушує вас дивитись і слухати ТОПІНАМБУР. Тому що не часто фронтмени рок-груп розігрують справжню вокально-хореографічну пантоміму на сцені.

ВЕРТЕПІнший представник молодої генерації ЩОСЬ ТАКЕ, також є виразним фронтменом, у текстах якого багато романтики і чуттєвості. Приємно, що обидві команди не позбавлені легкості й експресії. Класичний бард-рок виконує БУДДА-44, але, на жаль, робить це занадто по-аматорськи, а часом — по-епігонськи.

СТУПЄНІ — одна з найстарших дніпровських формацій, яка гніздиться на батьківщині генсека Брежнєва — в славному Дніпродзержинську. Як з`ясувалося, саме там знаходиться «Торба» — справжній рок-клуб, де виступають кращі групи регіону. Коли СТУПЄНІ «продавили» зал експресивною сумішшю фанку і рок-н-ролу, всі зрозуміли, що саме вони і є носіями патріархально-ввічливого ставлення до рок-культури, з наголосом на другому слові. Вони явили ідеальний зразок музичного подвижництва.

ГРОМАДЯНИН ТОПІНАМБУРДніпровський сейшн закривала група ВЕРТЕП, учасники якої щорічно проводять музичні акції під назвою «Арт-Вертеп». Відповідно назві, музиканти влаштовують такий собі веселий балаган на сцені. Запрошують різних музикантів і усе це має вигляд джем-сейшену старих друзів. На жаль, не виступили ОСКОЛКИ СНА — теж одна з найстаріших груп, яка могла «потягнути ковдру» на себе. Не виступили і легендарні ТОК і САД. У першій половині 90-х років вони видавали «на гора» відмінної якості хард-рок, активно концертували, записували альбоми і взагалі були фаворитами молоді. Тепер цей напрям можна вважати майже реліктовим. САД перебрався до Києва в повному складі, ТОК збирається час від часу.

САДНе можна не згадати про грандів джаз-рокової сцени Дніпропетровська — тріо Олександра Любченка, гітариста-віртуоза і засновника відомої у 80-ті роки фьюжн-групи КРЕДО, та дует Михайла і Людмили Кримових — музику яких можна оцінювати в контексті World Music. Олександр Любченко — це справжня «священна корова» міста на Дніпрі. Для музикантів він безумовний музичний авторитет і педагог, а для обивателів — високочолий дивак, який не одне десятиріччя культивує високі мистецькі цінності.

Чи є майбутнє у дніпропетровського року? Якщо врахувати, що всі ці команди живі, незважаючи на бетонні стіни повної байдужості з боку влади і бізнесу, що їх оточують — то безумовно так!