Катя Chilly

Маленька Катя, такий-от горластий горобчик з нетрів мегаполісу, раптово стала знаменом, рупором, символом (потрібне підкреслити) «Червоної Рути». Ідеальним чином співпала сметанінська концепція Каті Chilly з естетичною домінантою транснаціональної імпрези. Інтригуюча суміш автентичного фольклору і ультрамодної альтернативної поп-музики — дуже сильний подразник для будь-якої аудиторії. Навряд чи досвідчений музикант, маестро Сергій Сметанін спеціально вигадував шокуючу вибухівку для наших вух... Ні. Просто треба знати Сметаніна, який парадоксально поєднує в собі «фізика і лірика», він кваліфікований математик і чудовий гітарист, аранжувальник. Він — людина-оркестр, для якої світ музики — це космос. Сметанін — астронавт, дослідник, який пірнає в глибину космосу звуків і завжди вертається з гарними трофеями. Якесь відчуття (а насправді багатий досвід) підштовхнуло його до дівчини, яка виграла у дитячому конкурсі «Фант-лото Надія».

Своє знайомство з фольклором Катя почала в дитячому хорі «Ореля», продовжила в школі мистецтв і далі в університеті, де вона навчається на фольклорному відділенні філологічного факультету. Катя добре знає, що слухає молодь, яка дуже далека від народної культури. Власне, Катя з задоволенням слухає те саме — Кулу Шейкер, Гарбідж, Шеріл Кроу, Сюзанну Вегу і багатьох інших носіїв модерного року. Втім, вона добре усвідомлює — найбільш вартісні зразки рок-культури тому й переконливі, що базуються на глибинній традиції, насамперед на традиції магічно-обрядового мистецтва.

У травні 1996 року наш тандем Сметанін & Катя Chilly здійснює перший експеримент поєднання поліської автентики з альтернативною поп-музикою. То було не просте аранжування різнородних елементів, а саме органічний симбіоз, адже кожна пісня — то своєрідне заклинання, де кожний жест використовувався у давніх ритуалах і має магічне значення. Тобто такий спів між людиною і стихіями світу, між людиною і силами природи. В цій системі координат людина не є володаркою світу, вона — клітинка, часточка Всесвіту.

Катя ChillyОтже, перше, що вражає в проекті Каті Chilly — це яскрава індивідуальність без звичного на сучасній сцені егоцентризму. Вона ніби розчиняється в ритуалі, адже йдеться про наймістичніші русальські пісні. До речі, русалчин дух якраз і зав`язує в один мотузочок минуле, сьогодення й майбутнє. Катя Chilly вважає, що, пропорційно до знищення природи людиною, русалки все гостріше страждають, і навіть божеволіють. Свій план-максимум, своє надзавдання Катя Chilly вбачає у розкодуванні сучасної людини, яка є гвинтиком техногенної цивілізації, на ті закриті чакри, які об`єднують людину з незбагненним Всесвітом природи, аби вона (ця людина) відчула себе частиною світу і могла б жити, а не існувати.
Незважаючи на свій досить юний вік, Катя вже близько восьми років наполегливо вивчає автентичну культуру України. Вона використовує матеріал, який збирала сама на Полтавщині, а також пісні, зібрані ентографами на Поліссі. Вона любить підкреслити, що її пісні — не переробки, а саме оживлення фольклору в його первісному звучанні. Тому Сергій Сметанін нагадує добре обізнаного хірурга, який проводить операцію вживлення в тканину голосу тканини іншої природи. До речі, тріп-хоп, яким вдало оперує маестро, також апріорі передбачає використання фольклорних елементів.

Катя ChillyЩодо сценічного псевдо «Chilly», то слово це походить від «chill out» — зона відпочинку, прохолода. Вона ніби запрошує в холодок, а точніше — в затишок дикої природи. Катя взагалі полюбляє дикі хащі і диких звірів, зокрема ведмедів і тигрів. Удома Катя тримає кішку «з характером», яку звати Азіза. Над її нетривіальним сценічним образом гарно попрацювали стилісти Тетяна Муравицька та Наталія Венчер. На мою думку, це один з небагатьох прикладів гармонійного поєднання образу й духу музики.

Немає потреби спеціально зупинятися на перемогах цього тандему на різноманітних конкурсах і імпрезах; їх було вдосталь. Катю скрізь помічали, скрізь відзначали. Аудіофірма «Zone Records» запропонувала видання альбому, Сметанін і Катя погодились, і відтак кілька місяців тривала робота. Тандем спеціально виїздив до Польщі — прописувати деякі речі на студії «Кратер» в Гданську, багато працювали вдома, в Києві. Тепер Катя говорить з полегшенням: альбом повністю готовий. Послідовність творів у ньому лишається незмінною, а саме в такому порядку ці композиції з`явились на Світ Божий. Відкриває цілу обойму «Дихання океану». Далі йдуть «Русалки In The House», себто русалки в різних іпостасях. «Ой завйом вянки» — пісня, яку записав Володимир Матвієнко на Поліссі. Композиція «Плач» продовжує русальський цикл. «В землі» і «Сон» — порівняно нові твори, збагачені живими гітарними звуками і іншими звуками від аудіоалхімії Сметаніна.

Катя ChillyДосить цікавим є особисте ставлення Каті Chilly: «Мій голос — це насправді ключ до дверей, що ведуть у часово-просторовий тунель, де зберігається інформація про історію нашої землі і народу. Найголовніше — стан, який створює музика. Разом з автентикою це нагадує сучасні Мантри, завдяки яким створюється певний резонанс із залом і людьми в ньому. Я впевнена, що кожна старовинна українська пісня, то — ціла книга, яку за бажанням можна прочитати і зрозуміти. Мій альбом має казковий присмак, це зовнішній план. Внутрішній план — це філософське, дуалістичне поєднання двох світів — язичництва і християнства. А взагалі ми адресуємо цю роботу всім людям, які прагнуть розширити свої уявлення про нас самих, нашу історію і наше коріння».

Був час, коли Катю асоціювали з найбільш екстравагантним і авангардним крилом музичної альтернативи. Вона з`являлась на всіх усіх більш-менш важливих імпрезах, її любили журналісти та уся навколомузична братія. Але раптом співачка зникла. З`ясувалося, що в певний момент її стежки з Сергієм Сметаніним розійшлися. Він пояснив пізніше, що просто втомився бути всім на світі: менеджером, імпресаріо, звукорежисером, промоутером, адміністратором тощо. Подальшими творчими справами Каті почав займатися Володимир Рудницький. Він зібрав цікаву живу команду, яка і записала альбом Каті Chilly під назвою «Сон». Репетиції і записи тривали дуже довго. Потім в галереї «Лавра» відбулася презентація нової програми і здавалося, все знову зрушило з місця. Але далі була… тиша. Рудницький шукав-шукав партнерів для видання аудіорелізу, але не знайшов. Схоже, Катя нині самостійно пробиває дорогу у майбутнє. Чомусь віриться, що майбутнє Каті Chilly буде не менш цікавим, ніж її перші кроки.

Кілька років цілеспрямованого пошуку своєї власної ексклюзивної моделі звучання пліч-о-пліч з Сергієм Сметаніним, запис альбомів і виступи на найкрупніших імпрезах раптом змінила… тиша. Цілковита таємнича тиша. Катя, зрідка з'являючись на публіці, лише обіцяла повернутись. Чутки про її співпрацю з Володимиром Рудницьким — менеджером ВВ — швидко підтвердилися: жива група з Катею на чолі презентувала у галереї «Лавра» нову програму «Сон». Тоді ж був записаний альбом під тією ж назвою. «Друге дихання» Каті Chilly були вельми інтригуючим і багатообіцяючим. А далі знову була… тиша. Щось не склалося у Рудницького… На питання про те, чим було наповнене її життя після «Сну», Катя відповіла так: — Я займалася найулюбленішою справою — збиранням українських народних пісень і чарівних казок…»

Катя Chilly - шарж І.БаранькаНаповнюючись «живою водою» тисячолітньої культури, Катя вже тоді намріяла візії, які втілилися у «Півнях» — цьому незбагненному трьоххвилинному науково-фантастичному казковому трілері, яким же було її здивування, коли її бачення цього «фентезі» повністю збіглося з режисерсько-анімаційним баченням Івана Цюпки. Саме він став автором її першого відео, яке мало б візуалізувати CD-сингл «Півні». Отже, «Третє дихання» співачки відбулося за участю її основного продюсера і саундпродюсера Дмитра Прикордонного, компанії «Юкрейніан рекордз» та двох музикантів, яких небезпідставно вважають одними з кращих електронщиків. Це — Сергій (Шура) Гєра, колишній клавішнік СКРЯБІНА і нинішній — ДРУГОЇ РІКИ, а також — Олександр Слуцький. Матеріал записували на студії Олега Білого — колишнього концертного звукорежисера ВВ, а нині — одного з кращих студійних режисерів в Україні. Диск, який дуже стильно оформив Дмитро Максименко, містить оригінальну версію «Півнів» і декілька різноформатних реміксів, пісню Олександра Положинського «Понад хмарами» і, власне, відеокліп аніматора Івана Цюпки. Таким чином, Катіна творчість одразу отримала мультимедійний вимір. Концертний образ Катя Chilly презентувала протягом літа-осені під час різноманітних імпрез.

Цікаво, що виступаючи з виразно роковими бендами («Євро-Кемп», «Мазепа-Фест») Катя виглядала дуже переконливо, адже і музика — альтернативний поп і стиль — техноелектронно-прозоре кібер-етно, і пластика — скупа івиразна і, зрештою — зачіска «під півника» і білий з червоними смужками комбінезон — усе вкупі справляло враження цілісного кристалу. Окрім того, сама Катя ясно розуміє своє надзавдання — створення аури живої сакральної магії — того, що є суттю нашого буття. Головне — вона знає як це зробити. Тому вона до цього часу загартовує «Коня» (так вона називає свій голос) беручи уроки вокалу у педагога Любові Капшук — одного з кращих вчителів вокалу в Україні. Вона продовжує збирати чарівні казки і черпати з них своє натхнення. Тому легко передбачити, що альбом «Я молодая…» — це буде справжня казкова феєрія. І водночас — таємнича валіза з подвійним «дном»…

 

Українська музика - фолк-рок, етно-фьюжн. До коренів