ЕСПЕРАНЦА

Протягом новорічних свят молода київська група ЕСПЕРАНСА дала 18 сольних концертів у клубах столиці. Це своєрідний рекорд. І до того — переконливе визнання.

ЕСПЕРАНСА — дивовижний сплав вулканічної енергії, експресії, неприборканої пристрасті. Пісні Есперанци — зримі відбитки вишуканого смаку на перетині альтернативи і прогресив-року, пікантно оздоблені дуже нетривіальними текстами, які емоційно близькі екзистенції другої половини ХХ століття. У власному музичному спектрі Есперанца настільки самодостатня і переконлива, що навіть не віриться, що дебют співачки відбувся зовсім недавно. Історії її пісень — це історії її життя, а воно в Есперанци також дивовижне.

Її справжнє ім'я — Надія Назарук (після заміжжя — Коцар). Вона народилася в місті Клайпеді (Литва) в артистичній сім'ї. Мама була оперною співачкою, а батько — поетом і ... дисидентом. Батьки розлучилися, коли дівчинці було лише два роки. До 12 років її виховувала мама. Виховувала в атмосфері повної творчої свободи. Називала доньку на іспанський манер — Есперансіта, навчала музиці і при будь-якій нагоді виводила на сцену. Усе змінилося, коли мами не стало, і батько забрав дівчину у свою сім'ю. Привчена до свободи, вона дуже страждала через обмеженість у спілкуванні з ровесниками. Її мрія стати солісткою ансамблю здійснилася, коли Надія в 16-літньому віці залишила дім. Вона гартувалася в різних групах — рокових і металевих. Паралельно творила власний матеріал, який чекав свого втілення.

Зрештою Надія вирішує покинути Литву, а такі аргументи, як чверть української крові в її жилах і рідна бабуся в Луцьку визначають її вибір на користь України. У Чернівцях вона стає солісткою групи «Плай», вивчає мову і студіює вокал у відомого педагога Марії Аронівни Когос (перша вчителька Каті Бужинської та Ані Лорак). Надія підпрацьовує в ресторані і готує новий проект «Косморіана». Команда заявила про себе під час відбіркового туру «Червоної Рути»-99 і вийшла у фінал. У школі-майстерні «Рути» вона знайомиться з відомим мультиінструменталістом, композитором і аранжувальником Антоном Коцарем. Цей тандем і народив проект ЕСПЕРАНСА, музичну основу якого склали експериментальна і альтернативна музика, прогресив-рок та World-Music.

Увесь 1999 та 2000 роки було присвячено роботі в студії. Матеріал для дебютного альбому написано Есперанцою (тексти і мелодії) і Антоном Коцарем (редагування, гармонізація, аранжування, запис), пісні «Юлька» та «Не маю тебе» — подаровані англійським музикантом Роббі Керіганом, «Мертві троянди» — Едуардом Приступую (ТНМ Конго), «Литва» — Олександром Єгоровим. На фестивалі «Пісенний вернісаж»-99 організаторам довелося спеціально для ЕСПЕРАНЦИ ввести нову номінацію «За популяризацію української пісні за кордоном». До того ж ЕСПЕРАНЦА виглядала надто авангардно в контексті традиційної естрадної пісні, яку культивує «Вернісаж».

Органічно ЕСПЕРАНСА «вписалася» в стилістику фестивалю «Перлини сезону»-2000, де теж стала лауреатом. Вона виступила і на різних імпрезах та клубних сценах.
З літа 2000 року Есперанца працює з живим складом (Антон Коцар — бас, Сергій Шматок — гітара, Влад Гримальський — клавішні, Сергій Стамбовський — ударні). На «Рок-екзистенції»-2000, в акції «Революція на граніті», на фестивалях «МирРок» та «Золоте правило», виступи гурту ЕСПЕРАНЦА були одними з найяскравіших.

На сьогоднішній день склад групи такий: Антон Коцар — бас, Валерій Косенюк — гітара, В'ячеслав Крученицький — клавішні, акустична гітара, Дмитро Колесниченко — ударні, Андрій Мороз — перкусія.

Отже завершується робота над першим альбомом ЕСПЕРАНЦИ, робоча назва якого «Живе срібло». Не треба бути пророком, аби передбачити успіх цього релізу: хто має вуха — той почує!