РОКОВІ ЯЙЦЯ

Моторошно. Яскраво підсвічені архітектурні «шедеври» сталінської епохи відсилають вас до античного Риму, або до Третього Рейху. Ви знаходитесь на гігантській площі Національного виставочного центру, притиснуті до залізної огорожі, яка захищає зелений газон від багатотисячної юрби, що прийшла на концептуальне шоу «Рок-екзистенція». Концептуально прив`язане до Другого Міжнародного музичного ярмарку, дводенне рок-шоу мало здоровий глузд, зібрані на відкритій сцені команди, а точніше — особистості, дійсно екзистеційно змістовні і повністю відповідають високим намірам мистецького центру «Арт-Велес» зібрати в жменю найсвоєрідніший матеріал. Схоже на те, що «Арт-Велесу» це вдалося. Чого вартий живий класик Рік Вейкман з власною групою і сином Адамом, схожим на білявого ангела, який шпарить на клавішах не гірше за батька. Вейкман дав два півторагодинні концерти. Звук — бальзам на рани. Матеріал — виключно платиновий, подекуди золотий. Тобто, попурі, подібний виступ маестро містив хітові композиції з найвідоміших сольних альбомів, які розбавлялися «ексцентричними двобоями» батька й сина на тих самих KORG-ах. Це були показові виступи віртуозів екстра-класу.

МЕРТВИЙ ПІВЕНЬЗвісно, нашим музикантам було нелегко, адже обидві імпрези починали британські зірки. ВСЯК ВИПАДОК, як завжди, балагурили і кокетували з публікою перед тим, як увійти у звичайну для них атмосферу примхливо-винахідливої напівімпровізаційної гри. ВСЯК ВИПАДОК — група несподівана. Якщо Путятіну і Джеку вдається потрапити в свій контекст місця, часу і настрою, вони грають як боги. Якщо ні — усе розвалюється. На «Рок-Екзистенції» вони почувалися у своїй тарілці, оскільки все, що зроблено ними (а особливо в кліпах і музичних відеофільмах) — то чистої води екзистенція. У світ гіпнотично-монотонних ритмів, настояних на ворожінні і магії, одразу занурилися усі присутні.

Дмитро Добрий Вечір зі своїм ВІЄМ. На сцені, як завжди, купа перкусії та людей. Їм затісно, але вони поринають у вир музично-поганського культу і вже не помічають дискомфорту. Ритм і дух. Дмитро незворушний як Гуру. Час зупинився. Піпл у трансі. Відому до нестями вієвську добірочку Діма цього разу розбавив новими речами, такими, як «Між небом і землею», «Пісня про жидів». Нині команда видала свій дебютний альбом. Приємно. На десерт того вечора (або ночі…) залишили КОМУ ВНИЗ. Золотий рекламний голос України Андрій Соловей (Середа) у тривалих паузах між піснями (ремонтували бас-бочку) розповів стільки прикольно-сороміцьких віршиків, що стало ясно: пропав артист оригінального жанру. Втім, КОМУ ВНИЗ відбувся. Більше того, новий матеріал виявився крутішим за «In castus», хоча перше враження могло виявитися оманливим. Незважаючи на статику, музиканти КОМУ ВНИЗ ще раз довели, що вони найкращі. Щодо віршиків — то був вияв супер-екзистенції. Наступного дня, після повторного тріумфу Вейкмана одразу з почався тріумфальний камбек ВВ у класичному складі. Ніби і не було років розлуки, бо команда працювала злагоджено і весело. Щоправда, звуковики щось перемудрили з перекомутацією після Ріка Вейкмана, тому спочатку, окрім невиразних «бу-бу-бу», ніхто нічого не почув. У цьому плані більше повезло ПЛАЧУ ЄРЕМІЇ, який було визвучено майже ідеально. Досить часті візити до Києва львівського ПЛАЧУ таки дали ефект — половину пісень піпл проспівав разом з Тарасом Чубаєм. Можна сказати, що «Вона» стала суперхітом «Рок-Екзистенції», а взагалі, виступ ПЛАЧУ ЄРЕМІЇ був, певно, найсильнішим серед наших команд. На жаль, не виправдав сподівань АКТУС, який на початку виступу просто музично роз`їхався на всі боки. Вони були не в найкращій формі, внаслідок чого натовп перед сценою швидко розтанув.

КОМУ ВНИЗОднак не тане гарна ідея самої «Рок-екзистенції», імпрези, влаштованої спільними зусиллями «Арт-Велесу», СП «Комора», корпорації «Іріс» та НВЦ. Згідно заяви творчої групи «Арт-Велесу», вони розробили чітку концепцію з трьох положень. По-перше, участь беруть групи, музика яких не є вторинною і яка містить свій неповторний імідж; по-друге, зв`язок їх творчості з національною культурою — сучасною або традиційною. Схоже на те, що «Арт-Велесу» по силах і не такі за розмахом акції, якщо пригадаємо постановку «Царя Едіпа» у Славутичі, де було задіяно близько 600 осіб. А ще «Арт-Велес» обіцяє, що у 1997 році географія «Рок-Екзистенції» буде значно розширена і збагачена світовими рок-зірками.

«Рок-екзистенція»-2000 — четверта за останні п`ять років акція від агенції «Арт-Велес». Перші дві — у 1996 та 1997 роках — відгули просто неба під час Міжнародного музичного ярмарку і наочно довели наявність у країні великої кількості молодих формацій альтернативного спрямування. Це той андеграунд, який протистоїть фанерній вакханалії попси усіх відтінків.

Естетичне протистояння тривало у приміщенні культурного центру КПІ, де на триденному марафоні найяскравіші українські команди запропонували новий матеріал. Звісно, вони грали і старі хіти. Для таких гуртів, як КОРОЛІВСЬКІ ЗАЙЦІ, ДАТ, МОТОРРОЛА або ДЖЕК О`ЛЕНТЕРН — цей фестиваль надав чудову нагоду промоції їхніх альбомів, що з`явилися на аудіоринку.

КОРОЛІВСЬКІ ЗАЙЦІДля НЕБЕСНОЇ КОПАЛИНИ, НЕЙМЛЕСС, ЖАНДАРМІВ, ЛОС ДИНАМОС, ДРУГОЇ РІКИ та ФАКТИЧНО САМИХ вихід «на люди» так само вкрай актуальний. На той час, їхні дебютні компакти мали з`явитися невдовзі. Щодо зовсім нових імен — а це ВЕЖА ХМАР, ДАЛЕКО, ЩАСТЯ, ЕСПЕРАНЦА, ЗБИЙ ПОПІЛЗ та КРИХІТКА ЦАХЕС — поява на сцені «Екзистенції» примусила замислитися багатьох рок-грандів. Адже нова генерація визріває швидко, впевнено торуючи свої, тільки їм притаманні, шляхи. Водночас майстерність і досвід КОМУ ВНИЗ, ПЛАЧУ ЄРЕМІЇ, МЕРТВОГО ПІВНЯ, АКТУСА, ВІЯ мають стимулювати пошуки молодих. Таким чином, «Арт-Велес» представив різні покоління рок-музикантів, які разом творять нове обличчя сучасної української музики.

ЗБИЙ ПОПІЛЗ«Рок-екзистенція»-2000 — був не просто конкурс, де нагороджують грамотами або «цінними» подарунками. Це — живе, дуже драйвове багатогодинне рок-шоу західного взірця. Брати участь у концертах імпрези, яка вже давно стала знаковою для публіки і музикантів — престижно. Окрім концертів, «Арт-Велес» пропонує музикантам і всім зацікавленим відвідати семінари, де йдеться про продюсування рок-музики та знаходження коштів для творчих проектів. Семінари відбуваються за участю експертів Міжнародного фонду «Відродження». Суміжні з музикою жанри — альтернативна поезія, перфоменс, мода — представлені в постійно діючому клубі, який розпочинатиме свою роботу після кожного з концертів.

Треба визнати що таких, схожих за духом акцій в Україні обмаль, тому об`єктивна цінність «Рок-екзистенції» зростає щороку в геометричній прогресії. Організаторами акції-2000 були: мистецька агенція «Арт-Велес», Управління у справах сім`ї та молоді Київської міської адміністрації, Фонд «За людину — проти СНІДу».